Demir Yumruk:Mantis Karidesi

Mantis Karidesi ; siz hiç yumruk atan bir karides gördünüz mü ?

Kendini hayvanlara adamış bir hayvan meraklısı olabilirsiniz. Ancak dünyadaki tüm hayvanlar hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Çünkü şuan dünyada bir milyon üç yüz bin civarında hayvan çeşidi vardır. Hatta sizin bu yazıyı okuduğunuz süre içerisinde bile yeni bir hayvan türü keşfedilmiş olabilir.

♦♦ Kısa Bilgi ♦♦ İnsanlar okyanusların sadece %5′ ini keşfetmişlerdir. O nedenle karanlık ve derin sularda hala keşfedilmeyi bekleyen birbirinden farklı bir çok deniz canlısı vardır.

 

Mantis Karidesi (Mantis Shrimp)

 Siz hiç yumruk atan karides gördünüz mü ? Mantis Karidesi ağırlığı 50 kg’ a kadar çıkabilen yumruklar atıyor. Yapılan deneylerde kabuklu canlıların kabuğunu ve hatta cam fanusları bile kırabildiği gözlemlenmiştir.

Bir fanusun içerisine midye ile birlikte koyuldukları videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Mantis Karidesinin bir diğer önemli özelliği ise dünyanın en iyi gören canlısı olmasıdır. Bizim gözlerimizden yaklaşık 20 kat daha iyidir. Birbirinden bağımsız hareket edebilen gözleri ile Ultraviole ışınları görebiliyorlar. Bilim insanları bu durumu ”inandaki kanser hücresini bile görebilirler” olarak yorumlamışlardır.

 

 

 

 

Bu Bilgiyi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir